Alpet Madeni Yağları
POWERZONE GİRİŞ
| EN | SA
 
ÜRETİM
• Madeni Yağ ve Antifreeze • Gres • ISO Standartları
Gres

Gres nedir?

Gres, dikey montaj konumlarındaki uygulamalarda, kontaminasyon girişinin önlenmesinin istendiği koşullarda, madeni yağın yeterli ve ekonomik bir yağlama sağlamadığı durumlarda tercih edilen bir yağlayıcı çeşididir. Özellikle, dönen yatakların olduğu sistemlerde kullanılır.

Gresler, baz yağ, kalınlaştırıcı ve kimyasal katkılar olmak üzere üç temel bileşenden meydana gelir.

Baz yağlar,  %80-95 ile gresin en yüksek yüzdeye sahip bileşenidir. Mineral veya sentetik özellikte baz yağlar seçilebilir. Gresin yağlama özelliğini veren kısım baz yağlar olduğundan istenen yağlama özelliğine göre tercih yapılır.

Kalınlaştırıcı olarak en çok tercih edilen maddeler; kalsiyum, lityum, alüminyum sabunları ile kil ve poliüredir. Kalınlaştırıcılar, baz yağı içinde tutacak adeta bir sünger görevi görür.

Kimyasal katkılar, madeni yağlarda olduğu gibi greslere ek özellikler kazandırır. Gres formülasyonlarında en sık kullanılan kimyasal katkılar şunlardır: oksidasyon ve pas inhibitörleri, polimerler, aşınma önleyiciler, aşırı basınç katkıları, sürtünmeyi azaltan katkılardır.

Nerede ve nasıl üretiyoruz ?

2014 yılı sonunda faaliyete alınan Gres Üretim Tesisi ile Atak Madeni Yağ, Çiğli Atatürk Organize Sanayi Bölgesi'nde gres üretimine başlamıştır. Yılda 6.000 MT gres üretim kapasitesine sahip olan tesis, Türkiye'de gres alanında bir ilk olarak otomatik dolum hattı ile donatılmıştır. Otomasyon sistemi ile yönetilen üretim proseslerinde Türkiye'deki diğer gres üretim tesislerinden farklı olarak manuel uygulamaların önüne geçilerek, daha güvenli ve kontrol edilebilir bir tasarım yapılmıştır.

Hammadde kabul aşamasından, ürünlerin dolumlarının tamamlanmasına kadar tüm süreçlerde ürün kalitesi; laboratuvar analizleriyle denetlenmektedir. EN ISO 9001 Kalite Yönetimi ve EN ISO 14001 Çevre Yönetimi standartlarına uygun olarak yönetilen Atak Gres Üretim Tesisi'nde, gres üretim süreçleri aşağıdaki gibi gerçekleşmektedir:

 • Üretim emrine göre kullanılacak hammaddeler belirlenir ve ilgili baz yağ otomasyon sistemi yardımı ile stok tankından üretim tankına transfer edilir.
 • Kalınlaştırıcı ilavesinin ardından sabunlaşma reaksiyonun gerçekleşmesi için sıcaklık ayarı yapılarak, istenen sıcaklıkta homojen bir karışma sağlanır.
 • Gresin akış ve dağılım özelliğini de yansıtan NLGI derecesiyle ifade edilen kıvamlılık tayini için Kalite Kontrol Laboratuvarı, prosesten ilk üretim numunesini alarak penetrasyon ölçümü yapar.
 • Üretim departmanı, Kalite Kontrol Laboratuvarından gelen penetrasyon sonucuna göre NLGI derecesinde ayarlama yapar. NLGI dereceleri 00, 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6 olarak ifade edilir. NLGI 00 olan gres en sıvı özelliği gösteren grestir, rakam artıkça gres yumuşaktan serte doğru ifade edilen bir görünüşe kavuşur.
 • Üretim tanklarında karıştırıcılar ile yapılan karıştırma işlemi, gresin lifli yapısının homojen olması için yeterli değildir. Türkiye'deki birçok gres üretim tesisinin aksine Atak Madeni Yağ, değirmen ünitesini kullanarak gres fiberlerinin homojen olmasını sağlayan bir proses ile üretim yapmaktadır. Üretim süresinin uzamasına ve üretim maliyetlerinin artmasına neden olmasına rağmen bu üretim işlemi sonunda, aynı boyutlarda liflerden oluşan bir gres elde edilir. Değirmen ünitesinden geçirilerek üretilen greslerin daha parlak ve pürüzsüz olduğu, kullanıcıların makinelerindeki filtrelerde tıkanma yapmadığı, müşteri memnuniyetinin üst düzey olduğu gres uygulamaları ile tecrübe edilmiştir.
 • Değirmen ünitesinden geçirilerek homojen fiber yapıda elde edilen gres, Kalite Kontrol Laboratuvarı tarafından tekrar numune alınarak testlere tabii tutulur.
 • Laboratuvarın onay vermesinin ardından grese; oksidasyon ve pas inhibitörleri, aşırı basınç katkıları (EP), aşınma önleyiciler gibi üstün özelliklere sahip olmasını sağlayan kimyasal katkı maddeleri ilave edilir. Gres boya ilavesi de yapılarak karıştırılır.
 • Üretimin tamamlanması ile Kalite Kontrol Laboratuvarı, son üretim numunesini alarak akredite cihazlar ile ürün standartlarını kontrol ederek, üretilen gresin dolum için uygun olup olmadığını kontrol eder. Uygunsuzluk alan parametreler uygunluk sağlanana kadar düzeltilir. Tüm kontrol parametreleri standartlara uygun olmasının ardından dolum aşamasına geçilir.
 • Dolum yapılmadan önce dolum hatları bir kontaminasyon olması riskini ortadan kaldırmak için mutlaka yıkanır ve ısıtma işlemi yapılarak gresin hatlarda ilerlemesini sağlayacak koşullar oluşturulur.
 • Gres ambalajlara doldurulmadan önce Kalite Kontrol Laboratuvarı ilk dolum numunesi alarak herhangi bir kontaminasyon olup olmadığını denetler. Bu aşamada sadece gresin kimyasal özellikleri değil, görünüş, kıvam gibi fiziksel parametreleri de kontrol edilmektedir.
 • Ürün, uluslar arası standartlara uygun ise laboratuvardan doluma geçilebilir izni alınarak tam otomatik dolum sistemi 0.9 kg, 4 kg, 15 kg, 16 kg, 50 g, 180 kg gibi miktarlarda ürün kullanıcı talebine göre teneke, HDPE vb ambalajlara doldurulur.
 • Dolumu yapılan her ürünün üzerine üretim tarihi ve lot numarası işlenerek üretim süreçleri sırasında ürünün hangi laboratuvar analizleriyle kontrol edildiği, hangi formülasyonla üretildiği, hangi hammaddelerin kullanıldığı bilgileri verilebilmektedir. Aynı zamanda ürün ambalajlarında yapılan kontroller ile bitmiş ürünün sahip olması gereken görünüş ve  paketleme standartlarına uygun olarak satışa sunumu yapılmaktadır.
 
 
 
Atak Madeni Yağları ELID üyesidir.  
İLETİŞİM | GİZLİLİK | SİTE HARİTASI | BİLGİ TOPLUMU HİZMETLERİ
Tüm Hakları Saklıdır 2016 Alpet Madeni Yağları ©